Dogalgaz Kaçak Kullanım

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Doğal gaz sayacındaki mühürü sökmeyin

Aşırı soğuklar yüzünden kabaran doğal gaz faturaları, bazı fırsatçılara yeni gelir kapısı oluşturdu. Onay alınmadan yapılan sayaç değiştirmeleri ve kurum tarafından kapatılan sayaçların onay alınmadan açılması durumlarında, aboneler kaçak ya da usulsüz doğal gaz kullanmış sayılıyor. Kaçak doğal gaz kullanımı halinde de yüzde 200, tekrarı durumunda yüzde 300 ceza yansıtılıyor. Usulsüz doğal gaz kullanımında ise sayaç açma kapama bedelinin 3 katı ceza uygulamasına gidiliyor.

Hangi Durumlar Usulsüz Kullanım Kapsamındadır?

Madde 53 Örnek Durum
A.Dağıtım şirketinin yazılı onayı olmaksızın doğal gaz kullanması Kişinin doğal gaz kullanım sözleşmesi yapmadan doğal gaz kullanması.
B.Dağıtım şirketinin yazılı onayı olmaksızın başka bir bağımsız bölüme sayaç üzerinden doğal gaz bağlantısı yapması Ayrı proje ve tesisat onayı gerektiren durumların es geçilip sayaçtan başka bir yere gaz akımı yapılması.
C.Kendi adına sözleşme yapmadan daha önce aynı adresteki müşteri adına doğal gaz kullanması Kişinin yeni taşındığı kendi adına sözleşme yapmadan evde önceki abonenin faturalarını ödeyerek doğal gaz kullanması
D.İç tesisatta onaysız tadilat yaparak doğal gaz kullanması Doğal gaz iç tesisatı bütünlük içeren hayati bir öneme sahiptir ve uzman kişilerin onayına tabi tutularak projelendirilmiştir. Sonradan yapılacak tadilat için izin ve onay alınmadan müdahale yapılması.

C satırındaki durumda kişi usulsüz doğal gaz kullanımı tespiti tutanağı yapılmadan önce, dağıtım şirketine başvurduğunu belgelerse ceza uygulanmaz.

Cezası Nedir ?

Usulsüz doğal gaz tüketiminin tespiti halinde dağıtım şirketi tarafından tutanak düzenlenir ve gerekli müdahale yapılır. Doğal gazın kesilmesine neden olan usulsüzlüğün ardından, dağıtım şirketi tarafından Doğal gazı kesilen müşterinin, yükümlülüklerini yerine getirerek, dağıtım şirketine başvurması üzerine, müşteriye iki gün içinde yeniden doğal gaz verilir. Ancak, gerekiyorsa iç tesisatın kontrol ve testlerine ilişkin işlemler bu süre içinde yeniden yapılır. Usulsüz kullanıma istinaden tüketiciye sayaç açma kapama bedelinin 3 katı kadar para cezası kesilir.

1 Ocak 2016 tarihi ile birlikte sayaç açma kapama bedeli 28 TL + KDV’dir. Bu bağlamda usulsüz doğal gaz kullanım cezası KDV dahil 92,04 TL’dir.

Kaçak kullanımın cezası

Onay alınmadan yapılan sayaç değiştirmeleri ve kurum tarafından kapatılan sayaçların onay alınmadan açılması durumlarında, aboneler kaçak ya da usulsüz doğal gaz kullanmış sayılıyor. Kaçak doğal gaz kullanımı halinde de yüzde 200, tekrarı durumunda yüzde 300 ceza yansıtılıyor. Usulsüz doğal gaz kullanımında ise sayaç açma kapama bedelinin 3 katı ceza uygulamasına gidiliyor.

DOĞALGAZ faturalarını ödemekte zorlanan aboneleri kaçak kullanıma ikna eden fırsatçılar, belli bir bedel karşılığında sayaçlarda oynama yaparak, tüketimi düşük tutma ya da kesilince yeniden açma yoluna gidiyor. Mühür kesilerek yapılan bu işlemin, sayaç okuma görevlileri tarafından kolayca tespit edilmesi, abonelere 1300 lirayı bulan para cezası ödetiyor.

Usulsüz ile Kaçak Kullanım Farkı

Kaçak doğal gaz kullanımı; dağıtım sistemine, sayaca ya da tesisata müdahale ederek, kullanımın doğru tespit edilmesini engelleyerek, tüketim miktarının eksik veya hatalı ölçüm yapılmasını ya da hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmiş sayaçtan geçirilmeden mevzuat hükümlerine aykırı bir şekilde tüketilmesi olarak tanımlanabilir.

Özetle usulsüz kullanımda, tüketim miktarını eksik göstererek maddi anlamda bir çıkar elde etmek söz konusu değilken, kaçak kullanımda bunun tersi söz konusudur. Kaçak kullanımda, kullanılan miktarın %200’ü kadar ceza kesilir ve tekrarı halinde sözleşmeye dayanarak %300’e kadar cezai yaptırım uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın 0332 321 03 44

Youtube mp3 - film izle - evden eve nakliyat -