Kombi Problemleri

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Arızalı kombi ile sorun mu yaşıyorsunuz ?

Kendinizi destekleyin, kış geliyor ve kombi problemleri de var . Yarı uykudaki vücudunuzu 6, sıcak ve rahat yatağınızın dışına sürüklediğinizde ve yakında hazır olmanız gerektiğini hissettiğinizde bunu biliyorsunuz. Duşa girer ve buzlu soğuk suyu yüzünüze doğru püskürtür? Kazanınız çalışmıyor. Doktorunuz size daha fazla demir almanızı söyledi, ama musluğunuzdan su yerine paslı kırmızı yapışkan içmek muhtemelen iyi bir fikir değildir. Kazanınız çalışmıyor. Şimdi, bazı dirsek yağları koymaya ve kazanı kendiniz tamir etmeye mi çalışıyorsunuz yoksa masraflı bir servis ve tamir için bir mühendisi çağırıyorsunuz, problemin çözümü garanti edilmiyor mu?

Her tip kazanda 40 yılı aşkın mühendislik uzmanlığı ile kombilerimizin nasıl çalıştığını ve çalışmadıklarında çok aşina olduk . Bu blog yazısı, sorunları teşhis etmenize ve düzeltmek için yapılması gerekenler hakkında fikir edinmenize yardımcı olmaya yönelik bir girişimdir.

LÜTFEN DİKKAT: Deneyimli bir mühendis değilseniz, ya da su basıncını yukarı kaldırmak veya donmuş bir borunun buzunu çözmek gibi basit bir düzeltme yapmadan, sorunu kendiniz çözmemeye çalışın. Başka bir şey için, daha iyi bir Gas Safe kayıtlı mühendis gibi bir profesyonel arayın.

Kombi Kazanlar

Kombi ilk 70’lerin sonunda  yapıldı . Zamanla, minimum yer kaplayan ve sıcak suya anında erişim ve 7/24 ısıtma sağlayan yüksek verimli cihazlara dönüştüler. Evinize herhangi bir depolama tankı takmanıza gerek yoktur, bu nedenle tavan arası ve dolap alanınız “koleksiyonlarınızı” saklamak için serbesttir. Kombiler de inanılmaz derecede güvenilirdir ve ev sahiplerinin kendileri tarafından biraz tedirgin ve el kitabının araştırılmasıyla pek çok sorun çözülebilir. Bu günlerde televizyonun uzaktan kumandasından daha karmaşık değiller. Bazı ortak kombi problemlerine daha derine inelim .

Sorun: Kombilerde ısıtma yok Oda Termostat Sorunu 

Radyatörleriniz ısınmazsa, sıcak suyunuz çalışıyor olsa bile, termostatın size söyleme yapmasına rağmen, termostatın pillerinin bitip bitmediğini kontrol edin. Pil sembolü ile yanıp sönmeli veya kazandaki alıcı ünitesinde yanıp sönen bir ışık göstermelidir.

Çözüm: TV’nizin uzaktan kumandası gibi, pilleri değiştirin; kadar basit! Termostatlar genellikle iki adet AA pili gerektirir, çoğu TV uzaktan kumandasına giden AAA’yı değil. Bir dakika içinde bunları kaldırabilir ve değiştirirseniz, zaman ve sıcaklık ayarlarınız kaydedilmelidir. İnsanüstü reflekslere ihtiyacın yok, bir dakika bol zaman. Sadece derin bir nefes al ve panik yapmayın. Eğer beceriksizseniz ve bir dakika içinde yapamazsanız, ayarlarınızı sıfırlamanız gerekecektir. Bu bir kombi sorunu değildir, termostat sadece batarya ile çalışan diğer cihazlarda olduğu gibi batarya takibine ihtiyaç duyar.

Sorun: Düşük basıncı gösteren kombi

Bazen kombinizin basıncınız yaklaşık 0,4 bar veya daha düşük olacaktır. Hangi noktada kombi devreye girmeyecek ve muhtemelen kilitlenecektir. Hata kodları da gösterebilir. Kombiler, Alev Denetleme Cihazı veya FSD olarak adlandırılmaktadır. Bu sadece bir güvenlik önlemi ya da başarısız emniyet tedbiridir. Aynı zamanda gazı olmadığı anlamına da gelebilir. Bu, çoğu durumda oldukça basit bir çözümdür, ancak radyatörlerinizde, borularda ve emniyet valfinizde sızıntı olup olmadığını da kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Çözüm: Doldurma döngüsünü bulun (çoğu kazanın altında veya bağımsız olarak bağlıdır) ve musluğu saat yönünün tersine döndürün. Kazan basıncı yükselmeye başlamalı ve yaklaşık 1,5 bar ulaştığında musluğu saat yönünde tekrar çevirmelisiniz. Bu yinelenen bir sorunsa, bir Gas Safe Engineer ile bağlantı kurmak iyi bir fikir olur.

Sorun: Kombi bloke veya donmuş Olaması 

Tip O İzolasyon

Bu sıfırın altındaki sıcaklıklarda gerçekleşebilir. Yani, eğer dışarıda donarsa, görünür don ile ve kombiniz yanmayı reddediyorsa, kondensinizin donmuş veya bloke olduğu anlamına gelebilir.

Çözüm: Bazı sıcak kıyafetleri giyin, sıcak su ısıtıcısını yanınıza alın ve bir macera için dışarı çıkın. Yoğuşma borusunu bulun, çözdürmek için üzerine sıcak su dökün. Çözüldükten sonra, yoğuşma borusunu kazanın altından çıkarın ve bir kovaya boşaltın. Bu genellikle sorunu çözecektir, ancak gelecekteki provalar için bir Tip O yalıtımı koyabiliyorsa bir mühendis isteyin. Daha pahalı bir alternatif, birçok durumda bir aşırı sıkışma olan bir kondensat iz ısıtıcısını retro olarak takmaktır.

Kombinin Değiştirilmesi – Enerji faturalarından tasarruf edin

Teknoloji geliştikçe, cihazlar bazen birkaç yıl içinde seleflerinden 10 kat fazla gelişir. Modern kombi kazanlarıartık 10 yıl öncesine göre çok daha güvenilir ve verimli. 15 yıllık kombiler 30 KW’da çalışmaktadır. Modern kombiler sıcaklığı otomatik olarak değiştirirken, işi 5 KW ile 30 KW arasında yapmak, enerji faturalarında size bir ton kazandırıyor.

Eğer on yıl boyunca (veya iki) eski kombiniz varsa, sık sık tamir ve düşük verim için size para harcayacaksanız, bununla birlikte, modern, sayısallaştırılmış, yüksek verimli bir kazan ile değiştirilmesi daha iyi olmaz mıydı? -10 yıl garanti?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın 0332 321 03 44

Youtube mp3 - film izle - evden eve nakliyat -